Angolul “overnight oats”-nak hívják ezt a reggelit, a magyar gasztronómiában pedig általában másnapos zabkásának fordítják. A “másnaposság” azt jelenti, hogy az étel egy éjszakán át készül. Neked azonban csak annyi a dolgod vele, hogy előző este összekevered a zabpelyhet a növényi tejjel és az ízesítőkkel, másnap reggel pedig ráteszed a gyümölcsöt és a magokat. Ennyi 😊.
A jó overnight zabkása titka a megfelelő zabpehely. Nagy szeműt válassz, ezzel lesz a legjobb – nem kemény, de nem is „ázott” – az étel állaga.
Többféle zabpehely kapható a boltokban, de nem mindegyik gluténmentes. Figyelj oda, hogy garantáltan gluténmentes zabpelyhet vásárolj. Én ezt használom.
Vannak olyan gluténérzékenyek, akik zabot sem fogyaszthatnak. Nekik ajánlom quinoás reggeli receptemet!
Hozzávalók (1 felnőtt adaghoz):
50 g gluténmentes, nagy szemű zabpehely
60 ml cukrozatlan mandulatej, pörkölt mandulából (ezt használtam)
0,5 mokkáskanál fahéj
édesítő ízlés szerint, én 1 tk. xilitet szoktam beletenni. Akinek a szervezete nincs hozzászokva a xilithez, inkább használjon más édesítőt, mert egyszerre nagyobb mennyiségű xilit elfogyasztása hashajtó hatású lehet.
a tetejére alma, megmosott mazsola, apróra tört dió
Elkészítés:
- A zabpelyhet, a fahéjat és az édesítőt keverd össze egy tálkában. (Az overnight zabpelyhet általában egy kisebb befőttesüvegben szokták készíteni. Én azonban jobban szeretem a tálkát, vagy egy széles szájú bögrét, mert ezekben alaposan össze lehet keverni a hozzávalókat, így jól össze tudnak érni az ízek.)
- Öntsd rá a mandulatejet, és jól keverd össze.
- Fedd le egy kistányérral, és tedd a hűtőbe egy éjszakára.
- Másnap reggelre a zabpehely beszívja a mandulatejet és finom puha lesz. Keverd fel egy kicsit, és ha szükséges, adj még hozzá édesítőt. Tegyél a tetejére almaszeleteket, szórd meg mazsolával (amit előtte megmostál) és apróra vágott dióval.
Jó étvágyat!
Tipp: bármilyen más gyümölccsel is elkészítheted, pl. meggyel nagyon finom!